Nasze działania
Od początku naszej obecności w Polsce zapewniamy dzieciom stały dostęp do wysokiej jakości edukacji formalnej i nieformalnej.
Do tej pory wsparliśmy już 4 szkoły ukraińskie i 26 polskich, 50 cyfrowych centrów edukacyjnych oraz działania integracyjne w 75 bibliotekach w całej Polsce.
Przez ostatnie dwa lata dzięki naszym programom prawie 2000 ukraińskich dzieci uczęszczało do szkół, w których uczyły się w języku ukraińskim, a także korzystały ze wsparcia psychospołecznego.
W polskich szkołach zapewniamy obecność asystentów międzykulturowych, którzy oferują dzieciom z Ukrainy indywidualną pomoc w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami kulturowymi i emocjonalnymi.
Cyfrowe centra edukacyjne zapewniają zaś bezpieczne przestrzenie do zabawy, uczestniczenia w zajęciach rekreacyjnych, korepetycji oraz nauki online. Oferują również wsparcie dla opiekunów, w tym szkolenia, sesje informacyjne i pomoc psychospołeczną dla dzieci i dorosłych.
Ukraińska młodzież poszukująca wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, rozwijania umiejętności życiowych oraz doradztwa zawodowego, może je znaleźć we wspieranych przez nas bibliotekach w całym kraju. Młodzi ludzie z Ukrainy mogą się tam także integrować z polskimi rówieśnikami poprzez tworzenie wspólnych projektów.
Wspólnie z partnerami organizujemy kursy języka polskiego, które odbywają się zarówno w szkołach, jak i centrach edukacyjnych, a także online na platformie edukacyjnej dostępnej w całym kraju. Skorzystało już z nich 11 516 osób.
Na co dzień w projektach edukacyjnych współpracujemy z siedmioma lokalnymi partnerami: Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej, Klubem Inteligencji Katolickiej, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Nativated, Fundacją W Stronę Dialogu, Domem Ukraińskim oraz Fundacją Ukraina. Wspólnie z nimi dostarczamy kompleksowe wsparcie edukacyjne w sytuacjach kryzysowych dzieciom, które tego potrzebują.
Dowiedz się więcej i wesprzyj programy Save the Children dla dzieci w Polsce: https://poland.savethechildren.net/news/wspieraj.